Wielki mit o księżycu, w który musisz przestać wierzyć

Mars
Od zarania dziejów człowiek był zafascynowany księżycem. Jest naszym najbliższym niebiańskim sąsiadem, więc możemy czuć podziw tylko wtedy, gdy tańczy wokół naszej planety. Wygląda na to, że bez względu na to, ile odkryć naukowych dokonali ludzie na temat jedynego satelity Ziemi, wymyśliliśmy taką samą liczbę mitów. Tak bardzo zakorzeniły się w naszej globalnej, zbiorowej świadomości, że czasami trudno jest oddzielić fakty od fikcji.

Na przykład niektórzy ludzie uważają, że mały ludzki krok na jego powierzchni jest fałszywy, podczas gdy inni nadal akceptują pogląd, że księżyc w pełni doprowadza ludzi do szaleństwa (i może odstraszać ludzi), stają się wilkołakami), a nawet księżyc jest zrobiony z ser. Ten ostatni nigdy nie jest popularnym przekonaniem, ale wciąż może przenikać kulturę popularną na wiele wspaniałych sposobów.

Być może największy mit dotyczy ciemnej strony księżyca. I nie mówimy tu o studyjnym albumie Pink Floyd z 1973 r. Skoro już o tym mowa: popularność „Dark Side of the Moon” Pink Floyd prawdopodobnie nie pomogła publiczności. zrozumieć naukowo udowodniony fakt, że tak naprawdę na naszym Księżycu nie ma trwałej ciemnej strony.

Iluminacja Księżyca

To, co często nazywamy „ciemną stroną Księżyca”, jest po prostu stroną, której nigdy nie widzimy z Ziemi. Według NASA widzimy tylko tę samą stronę księżyca, gdy obraca się on wokół własnej osi (mniej więcej co 27 ​​dni) w takim samym tempie, w jakim okrąża Ziemię (co 27 ​​322 dni). Dzięki temu specjalnemu efektowi, znanemu jako rotacja synchroniczna (forma blokowania pływów), księżyc wydaje się nieruchomy i nieruchomy na niebie.

Termin „ciemna strona” jest również technicznie niepoprawny, ponieważ ta strona księżyca otrzymuje tyle światła słonecznego, ile zawsze widzimy z Ziemi. Lepszym słowem na określenie „ciemnej strony” księżyca jest „ciemna strona”. Nie, nie komiksy Gary’ego Larsona. Były naukowiec NASA, dr James O’Donoghue, stworzył animację, która dokładnie pokazuje, jak światło słoneczne przemieszcza się przez orbitujący księżyc Ziemi i dowodzi, że każdy zakamarek jest często oświetlony.

O’Donoghue powiedział w tweecie z 2019 roku, że zawsze możemy powiedzieć „ciemna strona księżyca”, ale termin, którego używają w astronomii, to „nocna strona”. W tym czasie Pink Floyd nie ogłosiło jeszcze żadnych oficjalnych planów zmiany nazwy albumu z 1973 roku.

Dodaj komentarz