Wiadomość wysłana na Księżyc przez królową Elżbietę II

NASA
Ludzie po raz pierwszy wylądowali na Księżycu w 1969 roku. Astronauta Neil Armstrong, który był pierwszym człowiekiem, który postawił stopę na powierzchni Księżyca, powiedział: „To był jeden mały krok dla człowieka, jeden skok dla ludzkości” tuż przed opuszczeniem modułu lądowania. Do Armstronga dołączył astronauta Buzz Aldrin i trzeci człowiek, Michael Collins, który pozostał w module dowodzenia. Kolejną rzeczą, która tego dnia wylądowała na Księżycu, był krzemowy spodek, mikroskopijnie wygrawerowany wiadomościami dobrej woli napisanymi przez przywódców wielu krajów na całym świecie. Wśród ówczesnych przywódców znalazła się monarcha Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i Wspólnoty Narodów, królowa Elżbieta II.

Misja Apollo 11 nadal jest jednym z największych osiągnięć ludzkości. To pierwszy raz, kiedy ludzie weszli na powierzchnię poza Ziemią. Aby się tam dostać, astronauci muszą nie tylko uciec przed grawitacją Ziemi, ale także przebyć prawie ćwierć miliona mil. Znaczna część światowej populacji obserwowała start, a samo lądowanie było transmitowane na żywo. Oprócz osiągniętych osiągnięć lądowanie na Księżycu miało również cel naukowy. Zmierzono zasięg i skład wiatru słonecznego uderzającego w Księżyc i pobrano około 50 funtów próbek gleby. Aldrin i Armstrong spędzili 21 godzin i 38 minut na powierzchni Księżyca, zanim wrócili do modułu dowodzenia i wrócili na Ziemię. Pomimo tego, że Księżyc był jałowym, bezwodnym środowiskiem, stale narażonym na niezabezpieczone promieniowanie słoneczne i duże wahania temperatury, NASA podjęła ryzyko. Astronauci zmuszeni są do odbycia trzytygodniowej izolacji na wypadek, gdyby przynieśli chorobę z powierzchni Księżyca (via Brittanica).

Co mówi Przesłanie Królowej Księżyca

Przesłanie Dobrej Woli Królowej, wraz z cytatami z Papieża, kilku Prezydentów USA oraz nazwiskami prominentnych polityków USA i personelu NASA, wyrytymi na krzemowym dysku. Komunikat prasowy NASA mówi, że krzem został wybrany „ze względu na jego odporność na ekstremalne temperatury Księżyca, od 250 stopni do minus 280 stopni Fahrenheita”. Sama tabliczka ma około 50 centów, a ryciny na niej można odczytać tylko pod mikroskopem. Pomimo tego, że jest odporny na szeroki zakres temperatur, krzem ma swoje ograniczenia. To niezwykle skomplikowane. Aby zachować go w nienaruszonym stanie, umieszczono go w aluminiowej kapsułce. Ta kapsuła jest umieszczona na powierzchni Księżyca.
Przesłanie królowej było krótkie – miało tylko dwie linijki długości i mniej niż połowę tego, co napisali przywódcy innych krajów – i zostało napisane w brytyjskim angielskim. Mówi po prostu: „W imieniu Brytyjczyków pozdrawiam umiejętności i odwagę, które umieściły człowieka na Księżycu. Niech to przedsięwzięcie zwiększy wiedzę i dobrobyt ludzkości. – Elżbieta R. „Królowa Elżbieta II zmarła w zamku Balmoral w Szkocji 8 września 2022 r. Miała 96 lat.

Powrót na Księżyc

Eksploracja Księżyca przez ludzi trwała zaledwie kilka lat. Ludzie nie odwiedzali powierzchni Księżyca od 1972 roku, ale to może się wkrótce zmienić. W ramach serii misji Artemis, NASA zamierza nie tylko odwiedzić Księżyc, ale także założyć stałą bazę, podobną do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na orbicie wokół największego satelity Ziemi. Baza będzie następnie wykorzystywana do obsługi przyszłych misji załogowych w dalszej części kosmosu, w tym ewentualnej misji na Marsa. Artemis I, bezzałogowy lot testowy, ma wystartować pod koniec sierpnia. Opóźnienie przesunęło jednak datę premiery na koniec września (przez Space.com). Projekt Artemis to nie tylko pojedynczy projekt NASA. Wiele prywatnych firm, w tym SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa, jest zaangażowanych w różnym stopniu. Do czasu zakończenia projektu i ponownego pojawienia się ludzi na Księżycu NASA wyda około 93 miliardów dolarów.

Chociaż nie jest to pierwsza misja na Księżyc, Artemis I wyda kilka nowych osiągnięć. Najbardziej godna uwagi była pierwsza kobieta i pierwsza kolorowa osoba, która poleciała na Księżyc. Projekt nie jest tak prosty jak pojedyncza misja, a wiele startów zaplanowano na 2024 rok, kiedy rozpocznie się misja księżycowa. Nie zostało jeszcze potwierdzone, czy nowo intronizowany król Karol III wysłał własną wiadomość na powierzchnię Księżyca podczas tej misji.

Dodaj komentarz