Powstała koszulka monitorująca pracę serca

EKG serca
Wiele osób woli monitorować tętno z różnych powodów. Zwykle oznacza to, że musisz nosić smartwatch lub pasek na klatkę piersiową. Jednak naukowcy z Rice University opracowali inteligentną koszulę do monitorowania tętna bez konieczności noszenia urządzenia.

Naukowcy opracowali koszulkę wykonaną z przewodzących włókien wykonanych z nanorurek węglowych wplecionych w standardową odzież.

Nić jest wszyta na materiale, który wygląda jak normalna sportowa koszulka niedostępna na rynku i pozwala na ciągłe monitorowanie tętna i echokardiogramu noszącego. Zastosowane w siatce włókna z nanorurek węglowych są tak samo przewodzące jak tradycyjne włókna metalowe, ale można je prać. Ponadto elastyczne włókna nanorurek węglowych są wygodniejsze niż włókna metalowe i są mniej podatne na pękanie podczas ruchu.

pomiar funkcji serca

Kolejną ważną zaletą inteligentnej koszulki jest to, że podczas wykonywania pomiarów na żywo podczas testów zbiera ona więcej danych niż standardowy monitor z paskiem na klatkę piersiową. Koszulka jest również kompatybilna z aktualnie dostępnymi na rynku monitorami medycznymi, z nieco lepszymi wynikami EKG.

Naukowcy twierdzą, że koszule muszą być zaprojektowane tak, aby ściśle przylegały do ​​klatki piersiowej, aby uzyskać dokładne pomiary. Zespół będzie nadal opracowywał inteligentną koszulę, a przyszłe badania będą wykorzystywać więcej włókien z nanorurek węglowych, aby zwiększyć obszar kontaktu ze skórą. Jedną z głównych zalet tej stylowej koszuli jest to, że można ją prać w pralce.

Włókna z nanorurek węglowych można również łatwo wprowadzić do tkanin przy użyciu tradycyjnych metod szycia. W tkaninę koszuli wszyta jest wspólna nić w zygzakowaty wzór, dzięki czemu koszula może się rozciągać bez zrywania. Motyw łączy się również z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak nadajniki Bluetooth, aby bezprzewodowo przesyłać dane do smartfona.

Dodaj komentarz