Powód, dla którego wynaleziono mikrofale?

juchenka mikrofalowa
Mikrofale są praktycznym wynalazkiem, dlatego według amerykańskiego Biura Statystyk Pracy około 90% amerykańskich gospodarstw domowych posiada je obecnie. Urządzenia mają też długą historię. Pierwotnie kuchenki mikrofalowe były ciężkie, drogie i znajdowały się głównie w pociągach, statkach i restauracjach, gdzie często przygotowywano duże ilości ludzi. Tańsze i mniej masywne modele firmy Quartz zostały opracowane dopiero w 1955 roku.

Model, zbudowany przez firmę zbrojeniową Raytheon, kosztował około 1300 USD. Firma sprzedawała to urządzenie przez ponad dekadę, a w 1967 w końcu wypuściła zaktualizowaną, przyjazną dla kieszeni wersję za około 500 USD – z ogólnym wyglądem piekarnika.Kuchenki mikrofalowe można znaleźć w wielu nowoczesnych kuchniach.

Biorąc pod uwagę użyteczność kuchenki mikrofalowej, jej popularność nie jest zaskakująca. W ich reklamach mówi się, że to rewolucyjne urządzenie kuchenne ułatwiło „życie szefa kuchni”. W 1980 roku około 20% gospodarstw domowych w USA posiadało kuchenkę mikrofalową (poprzez WaPo).

Kiedy spojrzymy na ich historię, kuchenki mikrofalowe to nic innego jak szalony wynalazek – zostały wynalezione przez przypadek przez jednego z najbardziej szanowanych inżynierów Raytheona, Percy’ego Spencera.

Wypadek, który prowadzi do powstania nowoczesnej kuchenki mikrofalowej

Ponad 70 lat temu Percey Spencer – słynny naukowiec Raytheon – odkrył, że jego przekąski stopiły się w torbie podczas eksperymentu z kuchenką mikrofalową magnes, rodzaj lampy próżniowej generator mikrofal i był używany we wczesnych systemach radarowych. Przed wynalezieniem kuchenki mikrofalowej technika mikrofalowa była używana tylko w systemach radarowych do pomiaru odległości między obiektami.

„Dziadek zawsze był głośny, chciał, żeby coś się działo cały czas”, powiedział wnuk inżyniera George’a „Rod” Spencera Jr. o swoim dziadku w wywiadzie dla Popular Mechanics.

Niektórzy twierdzą, że przekąską, która zainspirowała Spencera, był baton czekoladowy, ale Rod założył, że to popcorn. Ciekawy inżynier szybko przeprowadził więcej testów, w tym jeden z jajkiem eksplodującym wkrótce potem, zakrywając mu twarz.

Pierwsze urządzenie mikrofalowe trafiło na rynek rok po tym, jak Spencer odkrył. Według Wired, urządzenie to gigantyczne urządzenie kosztowało ponad 2000 dolarów i ważyły ​​około 750 funtów W ciągu następnych kilku lat kuchenki mikrofalowe stały się tańsze i trafiły do ​​głównego nurtu amerykańskiego rynku konsumenckiego, stając się jednym z najpopularniejszych urządzeń na świecie.

Dodaj komentarz