Naukowcy używają silikonowych opasek na rękę do pomiaru jakości powietrza

nauka
Istnieje wiele rodzajów tanich silikonowych opasek na rękę, które ludzie kupują i noszą dzisiaj, aby uzyskać styl i wspierać różne cele. Niedawno naukowcy z Texas A&M University School of Public Health przeprowadzili badanie i odkryli, że niedrogie urządzenia, takie jak silikonowe opaski na rękę, mogą być wykorzystywane do uzyskiwania jakościowych danych o jakości powietrza. Naukowcy uważają, że rodzaj danych jest szczególnie ważny w okresach, w których ludzie są bardziej podatni na zanieczyszczenia, na przykład podczas ciąży.

Zespół odkrył, że opaski na rękę mogą być używane jako pasywne próbniki i mogą wiązać półlotne policykliczne węglowodory aromatyczne (WWA) o mniejszej masie cząsteczkowej. WWA to chemikalia klasy, które występują naturalnie w węglu, ropie naftowej i benzynie. Powstają również podczas spalania węgla, ropy, gazu, drewna, śmieci i tytoniu. Opaski mogą pasywnie próbkować WWA w sposób podobny do tego, jaki uzyskuje się przy próbkowaniu aktywnym.

Badanie skupiło się na kobietach w ciąży w hrabstwie Hildago w południowym Teksasie. Ten obszar został wybrany ze względu na zwiększoną częstość występowania astmy dziecięcej w regionie i wyższy wskaźnik przedwczesnych porodów niż w pozostałej części stanu. W szczególności badanie miało na celu ilościowe określenie ekspozycji matki na PAH u ciężarnych kobiet mieszkających w McAllen w Teksasie.

Podczas badania uczestnicy nosili plecaki zawierające sprzęt do pobierania próbek powietrza. Do każdego plecaka przymocowano również silikonowe opaski na rękę. Sprzęt był noszony przez trzy kolejne okresy 24-godzinne. Sprzęt do pobierania próbek i opaski na rękę zostały następnie przeanalizowane pod kątem WWA. Naukowcy podkreślają, że wykazano, że prenatalna ekspozycja na WWA wpływa niekorzystnie na zdrowie dzieci.

Zespół odkrył, że wzorce wykrywania są podobne dla związków o niskiej masie cząsteczkowej, a mocowanie opasek na rękę do paska plecaka to dobry projekt próbkowania do oceny warunków, w których opaski na rękę mogą być używane do ilościowego oznaczania WWA w powietrzu. Naukowcy twierdzą, że badanie potwierdza, że ​​opaski na rękę używane jako pasywne próbniki mogą być pomocne w przyszłych badaniach w celu oceny niekorzystnych skutków zdrowotnych w przypadku prenatalnej ekspozycji na PAH.

Dodaj komentarz