NASA wybiera nową propozycję teleskopu kosmicznego

Radio Teleskop
NASA ogłosiła, że ​​wybrała dodatkową propozycję nowego teleskopu kosmicznego, która zostanie wykorzystana do badania nowszej historii narodzin i śmierci gwiazd oraz powstawania pierwiastków chemicznych.

Misją jest teleskop GammaRay o nazwie Compton Spectrometer Imager.

Obecnie NASA spodziewa się, że COSI odbędzie się w 2025 r, a misja jest najnowszą misją astrofizyczną agencji.
Program Astrophysics Explorers otrzymał w 2019 r. 18 różnych propozycji, z których cztery zostały wybrane do badań nad koncepcją misji. NASA przeprowadziła szeroko zakrojone badania na każdym z nich i ostatecznie wybrała COSI do dalszego rozwoju.

Przez dziesięciolecia NASA poszukiwała misji na małą skalę, aby wypełnić luki w naszej wiedzy o kosmosie.
COSI pomoże naukowcom lepiej zrozumieć pochodzenie związków chemicznych Drogi Mlecznej, które pomogły również ukształtować Ziemię, jaką znamy.

Misja będzie badać promieniowanie gamma wytwarzane przez substancje radioaktywne po wybuchu masywnych gwiazd. COSI zmapuje pochodzenie pierwiastków chemicznych w Drodze Mlecznej i zbada pochodzenie pozytonów w galaktyce, zwanych antyelektronami. Antyelektrony są cząstkami subatomowymi o tej samej masie co elektrony, ale z ładunkiem dodatnim.
Głównym badaczem COSI jest John Tomsick z Kalifornii w Berkeley.

NASA spodziewa się, że misja będzie kosztować miliony dolarów plus koszty startu. Obecnie NASA nie wybrała partnera do startu. Technologia wykorzystywana w misji została opracowana w ciągu ostatnich dziesięcioleci z wykorzystaniem lotów naukowców. W 2016 roku pierwsza wersja instrumentu GammaRay została podniesiona przez zaprojektowany przez NASA balon superciśnieniowy do podnoszenia ciężkich przedmiotów przez długi czas.

Dodaj komentarz