Księżycowy pył z misji Apollo 11 właśnie sprzedany

lądownik księżycowy
Ktoś wydał dużo pieniędzy na jakiś kosmiczny brud. Dom aukcyjny Bonhams zakończył kolejną aukcję 13 kwietnia 2022 r. – ta skupia się w szczególności na historii kosmosu, pełnej historycznych i kosmicznych obiektów (stąd taka nazwa). Należą do nich szczątki Sputnika, podpisane zdjęcie siedmiu astronautów Mercury Seven i oczywiście pył księżycowy zebrany z powierzchni Księżyca podczas misji NASA; Apollo 11.

Według listy Bonhams, pył pochodził ze szczątków „próbki awaryjnej”, którą astronauta Niel Armstrong zebrał na wczesnych etapach historycznej misji z 1969 roku. Aukcja nie dotyczy worka pełnego kurzu, ale pięciu próbek dysków pobranych z tego, co zostało z oryginalnej torby, zawierającej to, co Armstrong mógł zebrać ponad 100 lat temu i po wypatroszeniu tego przez NASA.

Pomimo tego, że te próbki materii księżycowej mają bardzo mały zasięg (a w rzeczywistości są to tylko ruiny wyjęte ze starego pojemnika z kilkoma odłamkami lodu), nadal są ważnym historycznie i jedynymi przykładami pyłu księżycowego, który został zweryfikowany przez NASA i może być legalnie sprzedany społeczeństwu. W tym przypadku lot został sprzedany za 504,375 USD, w tym 26% Bonhams Buy Bonhams, co zwiększyło sprzedaż z 25 000 USD do 1 000 000 USD.

Jednorazowe zakupy

W większości przypadków modele te nie będą dostępne dla szerokiej publiczności, ale lista Bonhams wyjaśnia, dlaczego jest to wyjątek.

Próbki zostały początkowo zebrane i zbadane przez NASA, ale prawie pusta torba trafiła w ręce byłego kustosza Hutchinson Space Museum w Kansas. Jakiś czas później kustosz został uznany za winnego kradzieży i sprzedaży przedmiotów z kolekcji muzeum, a torebkę skonfiskowali amerykańscy marszałkowie, którzy później wylicytowali ją w ramach rekompensaty zwykle za szkody.

Po zakupie na aukcji kupujący chciał zweryfikować autentyczność torby i wysłał ją do NASA w celu weryfikacji. Rzeczywiście zostało to zagwarantowane po wydobyciu i zbadaniu pozostawionego w środku kurzu, ale NASA odmówiła zwrotu torby, twierdząc, że pozostaje jej legalną własnością. Dopiero po tym, jak nabywca portfela złożył pozew, sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych nakazał NASA zwrot portfela i pobrano stamtąd pięć z sześciu próbek do weryfikacji.

Wszystko to wskazuje, że po kilku niefortunnych przygodach na Ziemi, po wiekach bezczynności na Księżycu, znaleziono ten bardzo specyficzny zbiór pyłu księżycowego, który można kupić.

Dodaj komentarz