Intel ujawnia procesory do laptopów 12. generacji wraz z nowymi układami do komputerów stacjonarnych i specyfikacjami Evo

procesory
Zgodnie z oczekiwaniami, Intel ogłosił dziś na targach CES swoje procesory mobilne 12. generacji do laptopów. Dzisiejsze ogłoszenie jest następstwem premiery dwunastej generacji procesorów do komputerów stacjonarnych na targach CES 2021. Linia procesorów do komputerów stacjonarnych również będzie zawierać kilka nowych dodatków, ale skupimy się na Core i912900HK, flagowym procesorze nowej rodziny laptopów Intel.

Procesor Intel do notebooków 12. Procesory do notebooków 12. generacji

firmy Intel obejmują trzy różne serie. Pierwsza to seria U, obejmująca procesory 9W i 15W, które według Intela są przeznaczone dla „nowoczesnych cienkich i lekkich” laptopów – maszyn klasy podstawowej o stosunkowo niskim zużyciu energii. Druga to seria P, która oferuje procesor o mocy 28 W dla „efektywnie cienkich i lekkich” laptopów. Najnowsza linia produktów to seria H, zawierająca 45-watowe procesory, które według Intela są maszynami dla entuzjastów. Większość zapowiedzi Intela dotyczy procesorów z serii H, chociaż niektóre specyfikacje dotyczą również procesorów z serii U i P.

Jak zawsze, seria H jest podzielona na różne poziomy, zaczynając tym razem od Core i5-12450H z 8 rdzeniami (cztery wydajność, cztery efektywność), częstotliwość podstawowa 2,0 GHz i częstotliwość Max Turbo 4,4 GHz. Inne procesory z linii Core i5 to i5-12500H i 15-12600H, które mają po 12 rdzeni (4P, 8E).

Podobna historia ma miejsce w przypadku serii Core i7, która łączy 10-rdzeniowy (6P, 4E) i7-12650H z 14-rdzeniowym (6P, 8E) i7-12700H oraz i7-12800H. Co ciekawe, seria i9 składa się tylko z dwóch procesorów: wspomnianego wcześniej i912900H oraz wspomnianego i912900HK, które są flagowcami serii H. Podobnie jak dwa high-endowe procesory z rodziny i7, dwa procesory Ten procesor ma 14 rdzeni z sześcioma wysokowydajnymi rdzeniami i osiem rdzeni. Oba mają taktowanie bazowe 2,5 GHz i częstotliwość Max Turbo 5 GHz.

Procesory te są produkowane w procesie „Intel 7”, który jest słynnym, ulepszonym procesem SuperFin firmy 10 nm. Procesory z tej serii obsługują do DDR5-4800/LPDDR5-5200 i DDR4-3200/LPDDR4x-4267 RAM. Jeśli chodzi o opcje łączności, procesory te mają wbudowane WiFi 6E i Thunderbolt 4.0, a Intel twierdzi, że większość laptopów wyposażonych w te procesory będzie obsługiwać nowy standard WiFi.

Nic dziwnego, że Intel twierdzi, że jest najlepszym procesorem do gier mobilnych, twierdząc, że Core i912900HK w szczególności oferuje „do 28% szybsze gry” niż oba poprzednie generacje Core i911980HK. Oba procesory są sparowane z RTX 3080. Oczywiście, karta graficzna w tych konfiguracjach zrobi duży ciężar, chociaż procesor trochę podniesie FPS. Dane firmy Intel wskazują na 7% wzrost liczby klatek na sekundę w Forza Horizon 5, ale widzimy bardziej znaczący wzrost w takich tytułach jak Far Cry 6 (wzrost o 16% klatek na sekundę) i Marvel’s Guardians of the Galaxy (wzrost liczby klatek o 18% na sekundę). druga).

Intel również pozycjonuje te procesory jako dobry wybór dla twórców treści. Na przykład podczas pomiarów za pomocą programu PugetBench Premiere Pro Intel stwierdził, że i912900HK oferuje „28% większą wydajność” w programie Premiere Pro niż i911980HK. Z drugiej strony użytkownicy Adobe Lightroom Classic mogą spodziewać się około 10% większej wydajności, mierzonej w benchmarku PugetBench Lightroom Classic.

Chociaż te początkowe liczby są solidne, będziemy musieli poczekać, aż komputery z tymi procesorami będą wolne i przeprowadzić na nich testy w prawdziwym świecie. Nowe procesory Intel do laptopów z pewnością oferują poprawę wydajności w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji, ale zakres wzrostu wydajności zależy od wielu czynników – nie tylko od specyfikacji samego procesora. Te testy w rzeczywistych warunkach będą wkrótce proste, ponieważ Intel twierdzi, że ponad 100 laptopów będzie korzystało z procesorów 12. generacji i zaczną być dostarczane w lutym.

Nowe procesory do komputerów stacjonarnych, chipsety i zasady Evo

Intel zaprezentował dziś także rodzinę procesorów do komputerów stacjonarnych 12. generacji z 22 nowymi procesorami, od procesorów Core i9 po Celeron. Chociaż Intel nie podał w swojej prezentacji żadnych nowych procesorów do komputerów stacjonarnych, firma poinformowała, że ​​nowy pakiet zawiera procesory 65W i 35W. Oprócz nowych procesorów 65 W Intel oferuje nawet nowe fabryczne wielowarstwowe chłodnice, które możecie zobaczyć poniżej.

Chociaż można by się spodziewać, że większość graczy będzie chciała zastąpić standardową chłodnicę bardziej wydajną chłodnicą innej firmy, standardowa chłodnica nadal ma swoje miejsce w grach dla graczy ze średniej półki i bardziej popularnych maszyn. Wspaniale jest więc zobaczyć je zaktualizowane.

Oprócz nowych procesorów do komputerów stacjonarnych, Intel zaprezentował także chipsety H670, H610 i B660. Chociaż chipset H610 nie obsługuje żadnych linii PCIe 4.0, chipsety B660 i H670 obsługują odpowiednio do 6 i 12 linii PCIe
.0. Jako alternatywa dla chipsetu Z690, te nowe chipsety będą również obsługiwać Intel Rapid Memory i Intel Volume Manager, a także wbudowane WiFi 6E.

Wreszcie, dzisiaj Intel ogłosił nowe instrukcje dla Intel Evo. Te nowe instrukcje stanowią trzecią wersję wymagań systemu weryfikacji Evo. Łącząc istniejące wymagania, takie jak szybki czas wybudzania, długi czas pracy baterii dla wyświetlaczy FHD i obsługa Thunderbolt 4, nowe wymagania firmy Intel opierają się na „inteligentnej współpracy”.

W skrócie, Intel będzie miał wymagania dla Evo, w tym redukcję szumów tła AI, efekty kamery AI i wbudowane WiFi 6E dla lepszej współpracy dzięki już wszechobecnym aplikacjom do wideokonferencji. Firma Intel planuje również wprowadzić etykietę „Designed for Intel Evo” na akcesoriach, aby użytkownicy mogli na pierwszy rzut oka zobaczyć, które akcesoria będą dobrze współpracować z komputerem z certyfikatem Evo. Jeśli chodzi o te nowe procesory do laptopów, zobaczymy je w komputerach od przyszłego miesiąca, więc miej na nie oko.

Dodaj komentarz