Co to jest DRM?

klucz
Digital Rights Management (DRM) to szeroka gama technologii i metod stosowanych w celu zapewnienia, że ​​każdy, kto korzysta z produktu cyfrowego, ma do tego prawo i pozwolenie. DRM ma negatywną reputację, która jest w dużej mierze niezasłużona.

Dlaczego istnieje DRM?

W przeciwieństwie do samochodu czy telewizora kod cyfrowy można łatwo skopiować i udostępnić. Prowadzi to do naruszenia praw autorskich i piractwa komputerowego. Kiedy użytkownicy mogą uzyskać działającą kopię produktu cyfrowego bez płacenia za niego, istnieje możliwość, że twórcy tego produktu stracą potencjalną sprzedaż.

DRM ma utrudnić nieautoryzowane kopiowanie treści cyfrowych, zniechęcić do piractwa i chronić interesy finansowe twórcy. Przynajmniej takie jest uzasadnienie, ale toczy się wiele debat na temat tego, jak skuteczny jest faktycznie DRM w zamierzonym celu.

Istnieje wiele rodzajów DRM

Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystko, co może zarządzać prawami cyfrowymi, to DRM. Obejmuje to rozwiązania o niskiej technologii po zaawansowane DRM, które opierają się na złożonym szyfrowaniu i innych zaawansowanych technikach.

Niektóre rzeczy mają DRM jako efekt uboczny czegoś innego. Prawnie zastrzeżone nośniki gier wideo mogą istnieć z powodów innych niż zapobieganie kopiowaniu, ale ponieważ nikt (przynajmniej na początku) nie ma sprzętu do odczytu lub zapisu na tych nośnikach, działają one tak samo wydajnie jak DRM.

Niektóre DRM-y są ledwo widoczne dla użytkowników, na przykład klient Steam, którego klienci używają do pobierania, zarządzania i grania w swoje gry. Oprogramowanie klienckie jest formą DRM, ale jest też użyteczną aplikacją, która ułatwia granie i monitorowanie gry.

DRM bazuje na nośniku

DRM, który można wypiekać bezpośrednio na nośniku w sposób trudny lub niemożliwy do odtworzenia. Słynnym przykładem jest tak zwany „tobble track” używany przez pierwsze PlayStation firmy Sony.

Chociaż PlayStation korzysta z normalnego nośnika CD (CD), został on celowo wciśnięty w płytę w fabryce z „przechyleniem”, czego standardowe nagrywarki CD nie są w stanie odtworzyć. Więc nawet jeśli zrobiłeś kopię bit po bicie płyty PlayStation CD, konsola nadal może wiedzieć, że jest to kopia z powodu braku ścieżki obrotu.

DRM Product Key Klucz produktu jest prawdopodobnie najbardziej znanym typem DRM, chociaż nie są one tak powszechne jak kiedyś. Po zakupie systemu operacyjnego, takiego jak Windows lub profesjonalnego pakietu oprogramowania, możesz otrzymać kartę (lub wiadomość e-mail) zawierającą klucz produktu. Ciąg jest porównywany z listą zaufanych kluczy lub klucz jest ustawiany za pomocą matematycznego wzoru, który da poprawny wynik.

Klucz produktu został pokonany po prostu przez opublikowanie listy kluczy lub użycie generatora kluczy, który używa tego samego algorytmu do generowania klucza, co programista.

DRM Executable

Najważniejszą częścią pakietu oprogramowania jest jego wykonanie. To jest plik, który uruchamiasz, aby uruchomić program. Bez niego nie można korzystać z oprogramowania. Wykonywalny system DRM modyfikuje plik wykonywalny oprogramowania, aby działał dopiero po zweryfikowaniu. Na przykład plik wykonywalny może być zaszyfrowany, a ważna licencja jest kluczem potrzebnym do jego odszyfrowania.

Metody DRM, które koncentrują się na pliku wykonywalnym, są powszechne w grach wideo, a w świecie piractwa gier wideo „łamanie” pliku wykonywalnego gry jest zwykle celem hakerów, którzy chcą usunąć ochronę przed kopiowaniem z gry.

Aktywacja online

Jedną z głównych słabości DRM, takich jak klucze produktów lub chronione pliki wykonywalne, jest to, że gdy ochrona zostanie pokonana, niewiele więcej można zrobić. Z drugiej strony aktywacja online oznacza, że ​​oprogramowanie musi zadzwonić do domu, aby sprawdzić, czy jest to legalna kopia.

Chociaż istnieje inne rozwiązanie, sfałszowanie serwera weryfikacyjnego lub podzielenie kodu kontroli aktywacji online może być bardziej skomplikowane. Rejestracja

DRM Rejestracja

DRM Online jest odmianą aktywacji online, z jedyną realną różnicą, jaką jest liczba aktywacji. Oprogramowanie korzystające z technologii DRM do nagrywania może działać w trybie online tylko przez określony czas, zanim będzie wymagać ponownej aktywacji. Ponieważ większość urządzeń jest teraz w większości online, ludzie mogą nawet nie wiedzieć, że autoryzacja DRM jest dostępna, dopóki nie przeprowadzą się lub nie uzyskają dostępu do sieci przez długi czas.

Fizyczne urządzenia i akcesoria DRM

Czasami rozwiązanie DRM jest dostarczane jako oddzielne urządzenie sprzętowe lub inne rozwiązanie fizyczne. W czasach świetności gier na komputery PC z systemem DOS możesz napotkać wyzwanie dotyczące praw autorskich w grze, w którym musiałeś wyszukać określone słowa w instrukcji lub użyć koła kodowego, aby znaleźć hasło. Ponieważ gry komputerowe w dużej mierze przeszły poza nośniki fizyczne, ten rodzaj DRM jest przestarzały.

Niektóre profesjonalne oprogramowanie wysokiej klasy wymaga specjalnego klucza sprzętowego, zwykle klucza USB, który musi być obecny, aby oprogramowanie mogło działać. Ponieważ twórca oprogramowania kontroluje liczbę kluczy sprzętowych, oznacza to, że nie może być więcej kopii niż kluczy. Replikacja klucza sprzętowego jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna niż pokonanie oprogramowania DRM, ale oczywiście hakerzy oprogramowania koncentrują się na podszywaniu się pod klucz sprzętowy w oprogramowaniu lub usuwaniu jego potrzeby z oprogramowania.

Gdy DRM jest nieaktywny

DRM musi być ukryty przed użytkownikiem i nigdy nie zakłócać korzystania z oprogramowania. Przez większość czasu działa to w ten sposób, ale w niektórych przypadkach DRM powoduje poważne problemy. Jednym z najgłośniejszych przykładów był skandal Sony BMG rootkit, w którym oprogramowanie przypominające złośliwe oprogramowanie zostało zainstalowane na muzycznych płytach CD Sony, aby zapobiec kopiowaniu tych płyt.

Ostatnio gra wideo Resident Evil 8 wykazywała problemy z wydajnością na PC, ale nie na konsoli. Po usunięciu DRM haker twierdzi, że te problemy zniknęły.

Można argumentować, że DRM, który utrudnia życie za płacenie klientom, nie jest wart posiadania, ponieważ piraci oprogramowania w niektórych przypadkach otrzymują gładszy, lepiej działający produkt. Innymi słowy, DRM nie powinien karać legalnych użytkowników!

Oprogramowanie bez DRM

Chociaż w zasadzie nie ma nic złego w DRM, jest całkowicie zrozumiałe, jeśli niektórzy użytkownicy nie chcą go na swoich komputerach. Dobrą wiadomością jest to, że możesz uniknąć DRM, dokonując kilku mądrych wyborów w swoim oprogramowaniu.

Możesz wybrać system operacyjny typu open source , taki jak Ubuntu lub Fedora Linux . To samo dotyczy oprogramowania zwiększającego produktywność. LibreOffice, Inkscape, GIMP i wiele innych pakietów oprogramowania typu open source zapewniają opcję bez DRM, aby wykonać zadanie.

Możesz nawet pobierać gry wideo bez zabezpieczeń DRM. Good Old Games upewnia się, że wszystkie ich gry są wolne od DRM, więc możesz zapisywać, jak chcesz.

Wierz lub nie, ale Steam pozwala programistom zrezygnować z wbudowanego DRM, dzięki czemu możesz także kupować gry bez DRM na Steam.

Dodaj komentarz